brucecadle
Member
- Joined
- Feb 9, 2015
- Messages
- 10
- Reaction score
- 0
I'd love some feedback on what is a good food cost per guest/room per day?
Hi Breakfast Diva!Bruce, this is a forum for innkeepers if you are a vendor/resource, then you need to disclose that. It is not a good thing to try and come through the back door and makes us mistrust you..
Hi Arks,Note on who this is: selfgrowth dot com/experts/bruce-cadle.
Morticia, based on geographical cost variables like you've mentioned, do you look for a percentage of room cost, ie. 5%, 10% of the room rate to cover all breakfast, snacks, beverages?Where are you located? Food costs vary so much from area to area it's hard to say $10 and be done with it.
$5 here buys a loaf of bread. It doesn't buy a gallon of oj or a quart of strawberries.
What do you serve? Bacon and eggs or something more exotic? Do you have afternoon snacks? Is coffee and tea available all day for free?
All of that adds up..
Hi Arks,Note on who this is: selfgrowth dot com/experts/bruce-cadle.
I do train business owners and entrepreneurs on attracting new business through free publicity but that's not why I joined this forum. I'm heading to Virginia for a final interview to manage a B&B.
.
Do they have records of the costs they have already used, since the new tax year is upon us they should have them from the past few years that you can see per person/per room breakfast costs. I would believe the owner of the B&B would tell you exactly what cost is allowable.brucecadle said:Hi Arks,
I do train business owners and entrepreneurs on attracting new business through free publicity but that's not why I joined this forum. I'm heading to Virginia for a final interview to manage a B&B.
Morticia, based on geographical cost variables like you've mentioned, do you look for a percentage of room cost, ie. 5%, 10% of the room rate to cover all breakfast, snacks, beverages?Where are you located? Food costs vary so much from area to area it's hard to say $10 and be done with it.
$5 here buys a loaf of bread. It doesn't buy a gallon of oj or a quart of strawberries.
What do you serve? Bacon and eggs or something more exotic? Do you have afternoon snacks? Is coffee and tea available all day for free?
All of that adds up..
.
If you are going in as a manager, the info should be available to you from the owner. I get you're trying to control costs probably to maximize your salary.brucecadle said:Morticia, based on geographical cost variables like you've mentioned, do you look for a percentage of room cost, ie. 5%, 10% of the room rate to cover all breakfast, snacks, beverages?
Welcome! You are buying or becoming an innkeeper at a VA inn? Please share if it works out. Lots of us here from VA.Hi Breakfast Diva!Bruce, this is a forum for innkeepers if you are a vendor/resource, then you need to disclose that. It is not a good thing to try and come through the back door and makes us mistrust you..
My wife and I are going to a B&B in Virginia next week for a final interview. The owner leaves the menu up to the Innkeeper so I am trying to learn as much as possible.
.
So this is a salaried position as an innkeeper?Hi Breakfast Diva!Bruce, this is a forum for innkeepers if you are a vendor/resource, then you need to disclose that. It is not a good thing to try and come through the back door and makes us mistrust you..
My wife and I are going to a B&B in Virginia next week for a final interview. The owner leaves the menu up to the Innkeeper so I am trying to learn as much as possible.
.
Hi HappyKeeper,So this is a salaried position as an innkeeper?Hi Breakfast Diva!Bruce, this is a forum for innkeepers if you are a vendor/resource, then you need to disclose that. It is not a good thing to try and come through the back door and makes us mistrust you..
My wife and I are going to a B&B in Virginia next week for a final interview. The owner leaves the menu up to the Innkeeper so I am trying to learn as much as possible.
.
Welcome BTW
.
Hi HappyKeeper,So this is a salaried position as an innkeeper?Hi Breakfast Diva!Bruce, this is a forum for innkeepers if you are a vendor/resource, then you need to disclose that. It is not a good thing to try and come through the back door and makes us mistrust you..
My wife and I are going to a B&B in Virginia next week for a final interview. The owner leaves the menu up to the Innkeeper so I am trying to learn as much as possible.
.
Welcome BTW
.
It is a salaried position as Innkeepers/General Managers. Small, 5 room B&B in the Blueridge Mountains.
.
We wish you all the best.brucecadle said:Hi HappyKeeper,
It is a salaried position as Innkeepers/General Managers. Small, 5 room B&B in the Blueridge Mountains.
Sounds like a nice opportunity. Glad to hear it is salaried. I was worried it was going to be one of those deals where the costs come out of what you bring in.Hi HappyKeeper,So this is a salaried position as an innkeeper?Hi Breakfast Diva!Bruce, this is a forum for innkeepers if you are a vendor/resource, then you need to disclose that. It is not a good thing to try and come through the back door and makes us mistrust you..
My wife and I are going to a B&B in Virginia next week for a final interview. The owner leaves the menu up to the Innkeeper so I am trying to learn as much as possible.
.
Welcome BTW
.
It is a salaried position as Innkeepers/General Managers. Small, 5 room B&B in the Blueridge Mountains.
.
$2?!? I have people who drink that much in coffee and juice! Add scrambled eggs, bacon, toast, garnish, fruit, yogurt, jam, butter, cream, milk, cereal and one person is way over that.We boast of a southern country breakfast, no foo-foo stuff here. We have guests often tell us that we feed too much, but I'm not about to change what's been working. Our owner originally told us that he wanted food costs at $2 per person or below (three years ago when we took over). I've estimated we hover between that and $2.50 per person. We don't do buffet or fancy stuff, buy in bulk when things are on sale, buy some items from wholesale clubs..
I spend more than $2 just in juice and fruit (and that is with often being able to get berries on the sale shelf at the Produce store). A baked oatmeal has a layer of red raspberries, a layer of blackberries, and then blueberries before I add the oatmeal. Eggs have been as much as $2.49 a dozen. Even a sausage & biscuits is almost $5 just for the sausage. Wow! $2 to $2.50 per breakfast? I bow to thee having seen (and enjoyed) what you serve.We boast of a southern country breakfast, no foo-foo stuff here. We have guests often tell us that we feed too much, but I'm not about to change what's been working. Our owner originally told us that he wanted food costs at $2 per person or below (three years ago when we took over). I've estimated we hover between that and $2.50 per person. We don't do buffet or fancy stuff, buy in bulk when things are on sale, buy some items from wholesale clubs..